Van olyan hobbid, szakképesítésed, amire lehet vállalkozást építeni? [fókusz]

Legtöbbet úgy vágnak bele a vállalkozásba, hogy semmilyen elképzelésük sincs, általában ezek az “utolsó esély” vagy kényszervállalkozások. Nincs tervezés, nincs elképzelés, nincs vízió, nincs semmi, CSAK a pénz a motiváció. Nem lehet kijelenteni, hogy az ilyen vállalkozás nem lehet sikeres, viszont a statisztikák szerint nagyon kis %-uk éri el azt “célt”, amit vártak tőlük. Én ezért állok úgy a vállalkozáshoz, hogy mindenképpen szükség van egy fókuszra. Ez lehet egy hobbi, egy szakképesítés, egy jó ötlet vagy egy olyan cél, amiért nem CSAK az elején lelkesedünk, hanem hosszútávon is rá szeretnénk és rá is fogjuk fordítani az energiánkat, időnket és a pénzünket. Nekem ez a weboldal készítés az. TE mit tudsz felmutatni?

Miért van szükség fókuszra? Miért nem elég, hogy pénzt szeretnék keresni?

Sok vállalkozás indul és bukik meg rosszul megválasztott motiváció miatt. Nem lehet vitatkozni azzal, hogy mindenki pénzt szeretne keresni, viszont nem mindegy hogy ezt milyen környezetben, milyen feltételek mellett tesszük.

  1. Az “utolsó esély” vállalkozás = mivel kívülről úgy tűnik vállalkozni egyszerű (nem költséges – idő, pénz, energia), ezért az utolsó lehetőségként szoktak adni neki egy esélyt (fő állás nem vált be, nem találtak megfelelő állást stb. – fogy a tartalék vagy nem is volt). Általában nincs mögötte szaktudás, nem lehet saját hobbihoz kötni, az egyedüli fókusz az, hogy van egy “jó ötlet”, amire egy jó példa a ruha webshop (olyan egyszerű, olyan gyors = nem egyszerű és nem is gyors, HA CSAK nem te vagy az AboutYou). Nincs elég tőke a beindításhoz se (a fenntartáshoz meg végképp), ezért 2-3 hónap múlva le is van húzva a roló (nem ritka, hogy egy webshop évek alatt termeli ki a költségeit, profitot CSAK ezután termel).
  2. Kényszervállalkozás = hasonló az előző ponthoz, viszont itt a probléma az, hogy csinálunk magunknak egy fő állást. A magunk urai vagyunk, viszont pont ugyanazt csináljuk, mint az utolsó munkahelyen, DE kevesebb pénzért (az elején nem tudunk ugyanannyit elkérni a szakmai tudásért), több energia és idő ráfordítással. További probléma, HA nem igazán tudunk önállóan dolgozni és mindig szükség van valakinek az irányításra, instrukcióira. Ebben az esetben célszerű elhelyezkedni újra.
  3. “Van egy tuti ötletem” vállalkozás = alapvető stabilitás tapasztalható az életünkben és sok szabadidővel, illetve némi tőkével rendelkezünk. Látunk/hallunk valahol egy “tuti ötletet”, esetleg kipattan a fejünkből. Nem hiszünk benne igazán, nincs meg a fókusz, nincs motiváció, inkább egy figyelemelterelő szokás kialakítása a cél, ami akár még pénzt is hozhat. Sok vállalkozás alapja egy jó ötlet, DE arra építkezni is kell, amihez elhivatottság és/vagy megbízható csapatra van szükség.

A 3 példa nem fedi le az összes hiányosságot, DE jó bemutatja, hogy miért van szükség kapcsolódási pontokra a hobbinkkal, szakképzettségünkkel vagy az érdeklődési körünkkel.

A saját tapasztalataim mutatták meg azt, hogy miért szükséges megtalálni a megfelelő motivációt:

  1. Volt egy nagyobb közösség, amit egy zseniális kampánnyal építettünk fel (hagytuk elpárologni a lehetőséget, mert nem tudtuk pénzzé tenni), DE az egész úgy indult, hogy készítettünk egy blogot, amin Google AdSense hirdetéseket futtattunk (reklámbevételek szerzése volt a cél). A téma a mai napig aktuális, pont ezért esett rá a választás. Mai napig elérhető a blog, a közösség, a csoport és minden évben próbálom feléleszteni, sikertelenül.
  2. Influencer marketing platformot létrehozni nem egyszerű, DE amikor belevágtak az alapítók, akkor piacvezető pozícióba kerültek. Idővel a piac túlhaladt a vállalkozáson (lassú volt a fejlesztés, nem termelte ki a költségeket – nem termelt profitot, bevételt sem). Az ok egyszerű volt: a fejlesztői csapat motivációja nem volt megfelelő (fizetés nélkül dolgoztak, jutalékért = nem volt bevétel, nem volt részesedés). Ez kihatással volt a marketingre, kommunikációra, mindenre = nem jött a siker, ezért a szolgáltatást megszüntették.
  3. Az albérletkeresés sose volt egyszerű. DE ha valaki elküldi neked a friss hirdetéseket rád szűrve (a megadott paraméterek alapján), akkor nem fogsz rá nemet mondani, sőt még fizetsz is érte. A rendszer működött, DE végül nem futott be nagy karriert, mert nem rendelkezett saját adatbázissal és a fejlesztők inkábba elmentek fő állásba stabil fizetésért (a projekt saját használatra készült eredetileg, hogy találjanak maguknak megfelelő albérletet = ezt meg is szolgálta, DE nem tudott magasabb szintre lépni). Lényegében rövidtávon kiderült, hogy sokkal több energiát igényel, mint amennyi profitot termelni tud. A mai napig elérhető FB-n a hozzá készült albérletkereső csoport, a blog és a domain is megvan még, DE sosem lesz az a szolgáltatás, aminek szánták.
  4. Az egyetemi tanulmányaim zsákutcába futottak, DE azért jelentkeztem másik szakra párhuzamosan = költséghatékony a diák jogviszony, ami vállalkozásindításnál is pénzt spórolt. Így lettem kényszervállalkozó minimális szakmai tudással, motiváció nélkül (marketing és weboldalkészítés minimális referenciával és tudással). Az évek során folyamatosan képeztem magam, mert rájöttem, hogy ez engem tényleg érdekel és imádom is. Sokáig tanulmányok, később fő állás mellett kényszervállalkozó voltam(csináltam magamnak egy állást) Évek teltek el, amíg ezt sikerült megváltoztatnom a vállalkozásomról kialakult képet (hobbim és szakmám is lett). Továbbra is kivitelezek, DE az igazi vállalkozásom az oktatás és a tanácsadás lesz, mert rájöttem, hogy beszélni/magyarázni mindennél jobban szeretek.

Ha van olyan projekt, ötlet, ami szimpatikus érdemes adni neki egy esélyt. Természetesen mindenki más tudással rendelkezik, ezért

  • a költségek/tőke,
  • a tudás megszerzése/szakértelem,
  • a motiváció,
  • a csapat,
  • az idő és
  • energia

más felosztásban lesz szükséges a projekt sikkere viteléhez. Én szerencsésnek mondhatom magam, hogy weboldal + marketing kombója miatt bármilyen online vállalkozást nagyobb költségek nélkül kipróbálhatok, akár egyedül is. Meg is tettem és meg is fogom tenni (eddig több projekt indult hatalmas lelkesedéssel, DE egyik sem élte túl a kezdeti lelkesedés elmúlását).

Ezzel azt szeretném bemutatni, hogy az ötlet sosem elég, ahogy a tőke sem garancia a sikerre. Egy jó csapattal bármilyen ötlet kivitelezhető és még a rosszakból is kisülhet valami jó. A lényeg, hogy a kezdeti hype után is legyen motivációd reggel felkelni és lenyomni a napi adagot (vagy éjszak, ha éjszakai bagoly vagy). Ezt könnyíti meg, ha szakképesítésed miatt ismered a piacot, a vásárlókat, a konkurenciát és el tudod helyezni magad a térképen, illetve szorosan kötődsz a témához, mert illeszkedik az érdeklődési körödbe.

Összefoglalva

A vállalkozni nem egyszerű, DE nem lehetetlen küldetés, HA tudod mit csinálsz:

  • FONTOS, hogy legyen fókusz (ne CSAK a pénzre hajts >>> távlati cél, vízió)
  • legyen kötödésed (jobban motivál)
  • legyen szaktudásod (tudod mit és hogyan csináld)
  • legyen (jó) csapatod (nem mindig szükséges komplett csapat, DE 1-2 dolgot érdemes kiszervezni pl. könyvelő, ügyvéd)
  • legyen tartalékod (lehet hónapokig/évekig veszteséges leszel)
  • ne egy új állást hozz létre magadnak (több/nehezebb feladat, kevesebb pénz)
  • ne ugorja bele tervezés nélkül (ha röviden is, DE gondold végig, hogy mit is szeretnél – végső cél és a hozzá vezető lépcsőfokok elegendőek)
  • ne ez legyen a mentőöved (utolsó esélyként a rulettasztal jobb választás lehet)
  • ne CSAK álmodozz, agyalj rajta, lépd meg és akkor van esély arra, hogy sikerül (bármibe is fognál, ha hagyod a fiókban porosodni a terveket megvalósítás helyett már vesztettél is)

0 hozzászólás

Egy hozzászólás elküldése

Kurzus tematika

Tanfolyam főoldal Összes kiniytása

Friss bejegyzéseim

Végre nem üresbe pörgetem az agyam – BLOG #41

Végre nem üresbe pörgetem az agyam – BLOG #41

Már egy ideje pazarlásra adtam a fejem, amit a legtöbben úgy hívnak, hogy brainstorming, agyalás, tervezés, elméleti maszturbáció és még sorolhatnám a hangzatosnál-hangzatosabb neveket a halogatásra, a produktivitás teljes hiányára. Lényegében két végéről égettem a...

Google táblázat segédlet 1.0 – BLOG #40

Google táblázat segédlet 1.0 – BLOG #40

Ahogy tanulok vállalkozni, úgy kerülök szembe kisebb-nagyobb problémákkal, nehézségekkel. Ebben a cikkben két kisebbel kerültem szembe, viszont ezek megoldása hosszútávon fog megtérülni, mert egyszerűsítik majd a munkámat. Ráadásul, ha valakinek tudok segíteni, akkor...

Munka közben jön meg az étvágy?  – BLOG #39

Munka közben jön meg az étvágy?  – BLOG #39

Volt egy kisebb kihagyás a leckék írásával, mert egy saját projekt elvitte a fókuszt. Voltak adminisztrációs jellegű feladatok, amelyek számlázást (örömteli a bevételhez jutni) takartak egy kis komplikációval és új projektre való szerződést (ugye ez is pozitív, DE...

Ajánlatkérés/visszahívás

Csatlakozz a közösséghez!

Iratkozz fel még ma!

Pin It on Pinterest