Ismersz vállalkozókat? [tévhitek és előítéletek]

A vállalkozásokkal kapcsolatban nagyon sok tévhit és előítélet él a “nemvállalkozók” fejében. Sokan nem tudják mit csinál egy vállalkozó, milyen feladatai, milyen kötelezettségei, milyen költségei vannak, CSAK azt látják, hogy megint vett egy új autót a “vállalkozóPisti”, idén már 3-szor nyaralt télen stb. Sokan ismerünk vállalkozókat felületesen, DE elfelejtjük, hogy ha CSAK az eredményekre figyelünk, akkor bizony könnyen lehet azt mondani, hogy Pistinek szerencséje volt, jobb körülményekből indult stb.

Tévhitek vállalkozással kapcsolatban

  1. Vállalkozónak születni kell?
  2. Egyik pillanatról a másikra vállalkozó lehetek?
  3. CSAK olyan területen vállalkozhatok, amihez értek?
  4. Vállalkozni CSAK fiatalon érdemes?
  5. Vállalkozás CSAK fő állásban megy?

Vállalkozónak születni kell?

Tény: senki sem születik vállalkozónak. Vannak olyanok, akik vállalkozó családba születnek, DE genetikailag nincs kódolva, hogy ők IS vállalkozók lesznek. Természetesen sokkal nagyobb az esély rá, mert már gyermekkorukba belecsöppennek a családi vállalkozásba (kisebb lótifuti munkákkal kezdik és szépen lépnek előre a ranglétrán), DE még így is nekik kell meghozniuk a döntést: vállalkoznak vagy sem? Ekkor is több út közül választhatnak: saját vállalkozás, családi vállalkozás vagy más partnerekkel közös vállalkozás.

Ha valaki nem születik vállalkozó családba, akkor is lehet vállalkozó. Ehhez olyan mentalitást, skilleket kell magára vennie, amelyek szükségesek egy vállalkozás irányításához. Sokakban nincs ekkora eltökéltség, így hiába indítanak vállalkozást idővel ki fognak ütközni a hiányosságok:

  • pénzügyi tervezés hiánya = rendelkezésre álló tőke és a várható bevételek mellett rövid időn belül csődbe mennek
  • piackutatás hiánya vagy pontatlansága = nincs megfelelő célcsoport, konkurencia mellett nincs hely
  • nincs meg a megfelelő szakmai tudás = nem elég jó a szolgáltatás/termék
  • nincs marketing tudás vagy elegendő pénz hirdetésekre = megfelelő lenne a szolgáltatást, DE nem érik el a potenciális ügyféljelölteket
  • stb.

FONTOS! Ez a kurzus nem tanítja meg, hogy hogyan legyél jó vállalkozó (általános gondolkodásmódot mutat be), viszont felteteti veled azokat a kérdéseket, amelyekből kiderülhet, hogy érdemes-e belevágnod. HA a feltett kérdésekre a válaszok azt mutatják, hogy:

  • életképes az elképzelésed,
  • meg tudod tanulni vagy ki tudod szervezni a feladatokat,
  • marad elegendő pénzed és/vagy időd, hogy felfusson a vállalkozás,
  • megfelelő minőségű a szolgáltatásod/ terméked,
  • van helyed a piacon,
  • akár főállás mellett is elkezdheted

akkor mindenképpen meg kell adnod magadnak az esélyt, mert HA meg sem próbálod, akkor a rajt előtt kiszállsz a versenyből és már vesztettél is.

Egyik pillanatról a másikra vállalkozó lehetek?

A vállalkozásindítás adminisztrációs feladatait, akár napokon belül le lehet zongorázni: cégalapítás egy ügyvéd segítségével, banki és egyéb pénzügyek egy könyvelő segítségével kivitelezhetők és máris kész a vállalkozás. Egyéni vállalkozást már könyvelő és ügyvéd nélkül is indíthatunk, viszont nem ajánlott (legalább 1-1 tanácsadást érdemes kifizetni). Tehát technikailag az, hogy valaki magát vállalkozónak hívathassa napok és pénzt kérdése. DE ettől még nem lesz senkiből vállalkozó. Ez az utolsó lépés.

  1. A vállalkozást egy ötlet, egy érzés, egy külső vagy belső tényező ülteti el a tudatalattiba. Ezután elkezdünk rajta agyalni. Felmérjük a piacot, elkészítjük az első terméket/szolgáltatást, beszélgetünk a barátainkkal és megpróbáljuk az első 1-2 db-ot valahogy értékesíteni.
  2. HA sikerül, akkor átment a vállalkozásötlet és kezdődhet a tervezés: üzleti- és marketingterv, szükséges eszközök beszerzése, irodanyitás stb.
  3. Vállalkozás létrehozása, elindítása és működtetése.

Minden ember és vállalkozás más és más, így lehet valaki évek alatt sem vág bele, DE vannak olyanok is, akik hónapok alatt leszongorázzák.

  • Vannak, akik nem terveznek sokat, inkább csinálják és a tapasztalatok alapján alakítják a céget.
  • Vannak, akik mindent megterveznek és CSAK akkor indulnak, HA minden 100%-os (sok esetben sose)
  • Vannak, akik minimális tervezés után vágnak bele.
  • Vannak, akik álmodoznak és egyszer CSAK történik valami és az álom valóssággá válik.

Nincs ideális recept arra, hogy melyik a tuti megoldás. HA lenne, akkor mindenki vállalkozna és mindenki sikeres lenne, DE a realitás talaján maradva azokból lesz általában sikeres vállalkozó (vagy olyan, aki megél a vállalkozásából), akik megtervezik (ha csak nagy vonalakban is) a vállalkozás első évét.

A saját példám is mutatja, hogy meg lehet csinálni: volt szakmai tudásom, volt egy szikra, DE nem volt terv. Ennek köszönhetően létrejött a cég és kb. 7-8 évet pihent. Közben voltak bevételek, költségek (nagyjából kitermelte a költségeket), sokat tanultam, tervezgettem, próbálkoztam, eleinte fő állás mellett majd végül CSAK ez maradt. Én sikernek könyvelem el, mert megélek belőle, rengeteg szabadidőm van és minimális a stresszfaktor. (ez másnak lehet nem elég, DE engem boldoggá tesz és ez a siker vagy nem?)

Összefoglalva: nincs tuti recept, nincs semmi kőbe vésve, DE a tervezést és a munkát nem lehet kispórolni (ez sem garancia).

CSAK olyan területen vállalkozhatok, amihez értek?

Vállalkozásindításkor mérlegeld, hogy van-e olyan terület, ami érdekel, amiben jó vagy, amit szeretsz csinálni, mert ezeken a területeken nagyobb eséllyel tudsz érvényesülni. Ez nem jelenti azt, hogy szakértőnek kell lenned a területeden, mert sok esetben a túl sok tudás is lehet hátrány.

Személyes véleményem az, hogy aki valamit el szeretne érni, van motivációja, kitartása, akkor nincs számára lehetetlen. Sokan ódzkodnak az MLM rendszerektől, mert nem értik az üzleti modellt (+ Magyarországon meg lettek bélyegezve a rossz kommunikáció miatt), ami mögötte van, DE ugyanolyan szakma az értékesítés, mint a könyvelés, az oktatás, a programozás vagy kertészkedés. Aki megfelelő időt, munkát, energiát fektet valamilyen szakmába, akarva-akaratlanul szakértővé válik. A vállalkozások általában az alapítójuk szaktudására építenek vagy annak hobbijára, mert azon a területen tud magabiztosan eligazodni (ismeri, tudja a nehézségeket, tudja mit várnak a leendő ügyfelek, tudja, hogy mit kell tennie). Én ezért szoktam azt javasolni, hogy ilyen területen induljon a vállalkozás. HA nincs ilyen, akkor az ötletet szoktam átvilágítani pl. mindenki online vásárol, ezért csinálunk egy webshopot, mondjuk ruha webshopot = aki ilyen briefet ad le, az nem tervezett semmit, nem tudja mekkora kiadások várhatók és milyen csekély a siker lehetősége + rövidtávon elfogyhat a tőke mielőtt beindulhatna.

Az előző bekezdésben leírtak ide is alkalmazhatók: vállalkozást bárki indíthat, DE vállalkozás sikerére nincs garancia. Minden hozzáadott érték növeli az esélyeket. A kérdésre a válaszom: NEM, DE sikeres vállalkozáshoz nem árt a szakértelem, az elhivatottság és motiváció (+ elegendő tőke az első évekre)

Vállalkozni CSAK fiatalon érdemes?

Azért szokták azt mondani, hogy fiatalon vállalkozzunk, mert akkor még CSAK 1 ember megélhetése függ a projekt sikerességétől. Én úgy gondolom, hogy vállalkozáshoz sosincs túl korán vagy túl későn, viszont szem előtt kell tartani azt, hogy egy esetleges bukás milyen további következményekkel jár:

  • Pénzügyileg stabil maradok utána is?
  • Nullázom magam vagy mínuszba megyek?
  • Mások életére milyen kihatással lesz?
  • Maradandó károkat okoz a magánéletemben vagy a szakmai megítélésemben?

Azt szoktam mindig tanácsolni, hogy ne a vállalkozás legyen az utolsó lehetőség. Inkább egy fő állás mellett tegyünk egy próbát, kisebb lépésekben haladva, hogy egyáltalán van-e igény. HA van igény, akkor el lehet kezdeni skálázni a szolgáltatást, a termelést. Amikor már stabilan termel a vállalkozás vagy sikerült egy biztonsági tartalékot kiépíteni, akkor már el lehet gondolkodni azon, hogy teljes munkaidőben vállalkozzunk.

Vállalkozás CSAK fő állásban megy?

Sokan úgy gondolják, hogy egy vállalkozás, akkor megy igazán, HA 0-24-ben azzal foglalkozunk (azzal kelünk és azzal is fekszünk). Itt megint egyénfüggő a sikeres megoldás:

  • sokan csak egy projektre tudnak koncentrálni – nekik valószínűleg nem érdemes mellette dolgozni
  • sokan a hobbijukból keresnek pénzt azáltal, hogy ismerősöknek, rokonoknak dolgoznak – ők eleinte nem is gondolkoznak vállalkozáson, DE ahogy jönnek a megkeresések legalizálni kell a vállalkozásukat
  • vannak olyan esetek, ahol HA nem vagyunk naprakészek, azaz nem 0-24-ben koncentrálunk, akkor lemaradhatunk – ezekben a vállalkozásokban gátló tényező egy fő állás

Ez a pár példa azt mutatja be, hogy vállalkozástípustól, személyiségjegyektől, hozzáállástól függően más és más lesz az ideális megoldás.

  • HA megteheted, mert van tartalékod, akkor fókuszálj CSAK a vállalkozásodra.
  • HA a vállalkozás megköveteli, hogy 0-24-ben foglalkozz vele, akkor előbb építs ki magadnak tartalékot.
  • HA a vállalkozásod folyamatosan fejlődik főállás mellett, akkor várd ki azt a szintet, ami mellett már nem szükséges dolgoznod.
  • HA nem szeretnél több projektre figyelni, akkor is érdemes a vállalkozásra összpontosítanod.

A végtelenségig lehetne sorolni a kombinációkat, DE az ökölszabály az, hogy figyelj az egyensúlyra, legyél stabil pénzügyileg és akkor CSAK a vállalkozásra fogsz fókuszálni, így van a legnagyobb esély arra, hogy sikerre vidd.

Ismersz vállalkozókat?

Azért ez lett a téma címe, mert valódi tudást, információt, életérzést CSAK vállalkozóktól kaphatsz. Nem pont olyan, mint a saját vállalkozásodban élnéd át, DE sikeres vállalkozók a saját munkájukat bemutatva át tudják adni azt az érzést, amivel ők viszonyulnak az életmódjukhoz.

Kérdezgesd őket

  • a vállalkozásukról,
  • a magánéletükről
  • és a kettő kapcsolatáról,
  • tudd meg, hogy milyen nehézségeken vannak túl,
  • mi volt a legnagyobb sikerük és
  • kérdezd meg, hogy milyen egy átlagos napjuk.

Kérdezz, mint egy gyerek = szívd magadba a tudást, felejtsd el az előítéletek és a tévhiteket a vállalkozással kapcsolatban. Ez az első lépés ahhoz, hogy el tudd dönteni, hogy neked érdemes-e vállalkoznod. Itt még nem számít az ötlet, nem számít a tőke, sem a szaktudás – itt magát a vállalkozói életmódról tudod eldönteni, hogy neked való vagy sem.

0 hozzászólás

Egy hozzászólás elküldése

Kurzus tematika

Tanfolyam főoldal Összes kiniytása

Friss bejegyzéseim

Végre nem üresbe pörgetem az agyam – BLOG #41

Végre nem üresbe pörgetem az agyam – BLOG #41

Már egy ideje pazarlásra adtam a fejem, amit a legtöbben úgy hívnak, hogy brainstorming, agyalás, tervezés, elméleti maszturbáció és még sorolhatnám a hangzatosnál-hangzatosabb neveket a halogatásra, a produktivitás teljes hiányára. Lényegében két végéről égettem a...

Google táblázat segédlet 1.0 – BLOG #40

Google táblázat segédlet 1.0 – BLOG #40

Ahogy tanulok vállalkozni, úgy kerülök szembe kisebb-nagyobb problémákkal, nehézségekkel. Ebben a cikkben két kisebbel kerültem szembe, viszont ezek megoldása hosszútávon fog megtérülni, mert egyszerűsítik majd a munkámat. Ráadásul, ha valakinek tudok segíteni, akkor...

Munka közben jön meg az étvágy?  – BLOG #39

Munka közben jön meg az étvágy?  – BLOG #39

Volt egy kisebb kihagyás a leckék írásával, mert egy saját projekt elvitte a fókuszt. Voltak adminisztrációs jellegű feladatok, amelyek számlázást (örömteli a bevételhez jutni) takartak egy kis komplikációval és új projektre való szerződést (ugye ez is pozitív, DE...

Ajánlatkérés/visszahívás

Csatlakozz a közösséghez!

Iratkozz fel még ma!

Pin It on Pinterest